Jezyki PL

96’
14.06 środa godz. 20:00, sala Zbyszek
17.06 sobota godz. 20:00, sala Zbyszek
18.06 niedziela godz. 12:00, sala Pola

Travesti Odyssey

Nicolás Videla
Chile / Argentina 2021, 96’

Travesti Odyssey wywodzi się z chilijskiej tradycji kina hybrydowego, która łączy elementy praktyk performatywnych, filmu i teatru. „Travesti Odyssey” porusza kwestie płci, queerowej historii i pamięci, kolektywnych praktyk artystycznych w patriarchalnym systemie, opowiada także o prostych uczuciach: miłości i przyjaźni.

Choć osią filmowej narracji są perypetie queerowego kabaretu „Travesia Travesti”, którego ostatni występ zbiega się z wybuchem społecznej rewolty mającej miejsce w Chile w październiku 2019 – to linearna oś opowieści nie ma specjalnego znaczenia. „Travesti Odyssey” ma strukturę ulicznych zamieszek, gwałtowną dynamikę starć z policją, poetykę rewolucji i społecznej zmiany. Podobnie jest z estetyką filmu: obraz zmontowany został z fragmentów kręconych na taśmie filmowej, na VHS, na kasetach mini Dv – wciąga nas w poruszającą opowieść i polityczną kontr-fikcję z której ostatecznie wyłonią się kształty dobrze znane nam z polskiej rzeczywistości.

Być może jest to najważniejszy festiwalowy film.

„Travesti Odyssey” pokazujemy jako część chilijskiego bloku filmowego „ Podróż przez mapę chilijskiego ciała” kuratorowanego przez zaproszone przez nas do współpracy osoby z festiwalu Excentrico: Nicolę Rios, Paulę Vidal i Bhav.

Subscribe to our newsletter!

Subskrybuj nasz newsletter!