Raspberry Reich

Bruce LaBruce
Niemcy / Kanada 2004, 90’

05/06 środa | 20:00 sala 5 HISTORIA
08/06 sobota | 17:00 sala 1 KULTURA
09/06 niedziela | 20:30 sala 2 ROZWÓJ

DZIEDZICTWO OPORU

Osoby kuratorskie: Walter Crasshole, Jurgen Bruning

Kino queer od zawsze zajmowało się seksualnością, ale w swojej kilkudziesięcioletniej historii filmy te mają jeszcze jedną wspólną cechę: są orędownikami kultury oporu. Oporu przeciwko normatywnej seksualności, patriarchalnej hegemonii, kapitalizmowi… Kino queer przez lata buntowało się przeciwko wielu formom opresji i nadal będzie opierać się kolejnym formom w przyszłości.

W tym roku na zaproszenie PPAF – kuratorzy Pornfilmfestival Berlin, Jürgen Brüning i Walter Crasshole, prezentują program filmów odzwierciedlających to dziedzictwo.

Bruce LaBruce tworzył wywrotowe kino queerowe od połowy lat 80tych ale to prawdopodobnie „The Raspberry Reich” z 2004 roku spowodował, że dostrzegła go szersza publiczność – choć wciąż pozostawał tak naprawdę w artystycznym podziemiu.

Przyjmując credo “Nie może być rewolucji bez rewolucji seksualnej i nie może być rewolucji seksualnej bez rewolucji homoseksualnej”, „Raspberry Reich” opowiada o Gudrun i jej grupie radykalnych lewicowców w Berlinie, którzy próbują nie tylko obalić opresyjne struktury kapitalistyczne, ale także struktury heteronormatywne. Gang uderza w system – i w siebie nawzajem. „Raspberry Reich” to także początek nowoczesnego stylu filmowego LaBruce’a, w tym charakterystycznego sloganów przewijających się w jego filmach aż do teraz.

program PPAF 24.pdf

Subscribe to our newsletter!

Subskrybuj nasz newsletter!