Cheryl Dunye
Niemcy 2012, 64’
7/06 piątek | 23:00 sala 1 KULTURA
8/06 sobota | 17:30 sala 2 ROZWÓJ
9/06 niedziela | 14:00 sala 5 HISTORIA
DZIEDZICTWO OPORU
Osoby kuratorskie: Walter Crasshole, Jurgen Bruning
Kino queer od zawsze zajmowało się seksualnością, ale w swojej kilkudziesięcioletniej historii filmy te mają jeszcze jedną wspólną cechę: są orędownikami kultury oporu. Oporu przeciwko normatywnej seksualności, patriarchalnej hegemonii, kapitalizmowi… Kino queer przez lata buntowało się przeciwko wielu formom opresji i nadal będzie opierać się kolejnym formom w przyszłości.
W tym roku na zaproszenie PPAF – kuratorzy Pornfilmfestival Berlin, Jürgen Brüning i Walter Crasshole, prezentują program filmów odzwierciedlających to dziedzictwo.
Cheryl Dunye jest jedną z czołowych twórczyń Nowego Kina Queer, a także pierwszą czarnoskórą lesbijką, która nakręciła pełnometrażowy film. Amerykańska reżyserka rozpoczęła swoją karierę kultowym filmem „The Watermelon Woman” z 1996 roku, za który w tym samym roku zdobyła nagrodę The Teddy na Berlinale.
W 2012 roku skupiła się na płynności płci, nowych modelach związków, kompleksie matki i seksualnym berlińskim Babilonie. Kiedy berlińska lesbijska para Dylan i Claudia rozstaje się na jakiś czas, matka Dylan decyduje, że nadszedł czas na wizytę, ważną zarówno dla jej córki, jak i dla niej samej. W ten sposób powstała przezabawna komedia seksualna z elementami gry płci i pomylonych tożsamości, która w ostatecznym rezultacie kwestionuje to, jak wyglądają modele relacji, jak wygląda dynamika płci w związku i poza nim oraz jak blisko można się zbliżyć do własnej matki.
W Kinotece jest dostępny schodołaz umożliwiający dotarcie osobom poruszającym się na wózkach do sal: 1 KULTURA oraz 2 ROZWÓJ. Schodołaz nie jest w stanie dostać się do małych sal 5 HISTORIA i 6 PRZYSZŁOŚĆ na pierwszym piętrze.
Łączny udźwig schodołaza to 150 kg. Prosimy o sprawdzenie czy waga wózka wraz z osobą nie jest większa. Podjazd od wejścia głównego Kinoteki – poziom 0 – wejście przy windzie.
Prosimy również o kontakt telefoniczny (nr. 531 571 040) z kierownikiem_czką kina, który_a będzie koordynował_a transport osoby.
Subscribe to our newsletter!
Subskrybuj nasz newsletter!