Mommy is Coming

Cheryl Dunye
Niemcy 2012, 64’

7/06 piątek | 23:00 sala 1 KULTURA
8/06 sobota | 17:30 sala 2 ROZWÓJ
9/06 niedziela | 14:00 sala 5 HISTORIA

DZIEDZICTWO OPORU

Osoby kuratorskie: Walter Crasshole, Jurgen Bruning

Kino queer od zawsze zajmowało się seksualnością, ale w swojej kilkudziesięcioletniej historii filmy te mają jeszcze jedną wspólną cechę: są orędownikami kultury oporu. Oporu przeciwko normatywnej seksualności, patriarchalnej hegemonii, kapitalizmowi… Kino queer przez lata buntowało się przeciwko wielu formom opresji i nadal będzie opierać się kolejnym formom w przyszłości.

W tym roku na zaproszenie PPAF – kuratorzy Pornfilmfestival Berlin, Jürgen Brüning i Walter Crasshole, prezentują program filmów odzwierciedlających to dziedzictwo.

Cheryl Dunye jest jedną z czołowych twórczyń Nowego Kina Queer, a także pierwszą czarnoskórą lesbijką, która nakręciła pełnometrażowy film. Amerykańska reżyserka rozpoczęła swoją karierę kultowym filmem „The Watermelon Woman” z 1996 roku, za który w tym samym roku zdobyła nagrodę The Teddy na Berlinale.

W 2012 roku skupiła się na płynności płci, nowych modelach związków, kompleksie matki i seksualnym berlińskim Babilonie. Kiedy berlińska lesbijska para Dylan i Claudia rozstaje się na jakiś czas, matka Dylan decyduje, że nadszedł czas na wizytę, ważną zarówno dla jej córki, jak i dla niej samej. W ten sposób powstała przezabawna komedia seksualna z elementami gry płci i pomylonych tożsamości, która w ostatecznym rezultacie kwestionuje to, jak wyglądają modele relacji, jak wygląda dynamika płci w związku i poza nim oraz jak blisko można się zbliżyć do własnej matki.

Subscribe to our newsletter!

Subskrybuj nasz newsletter!