Cheryl Dunye
Niemcy 2012, 64’
7/06 piątek | 23:00 sala 1 KULTURA
8/06 sobota | 17:30 sala 2 ROZWÓJ
9/06 niedziela | 14:00 sala 5 HISTORIA
DZIEDZICTWO OPORU
Osoby kuratorskie: Walter Crasshole, Jurgen Bruning
Kino queer od zawsze zajmowało się seksualnością, ale w swojej kilkudziesięcioletniej historii filmy te mają jeszcze jedną wspólną cechę: są orędownikami kultury oporu. Oporu przeciwko normatywnej seksualności, patriarchalnej hegemonii, kapitalizmowi… Kino queer przez lata buntowało się przeciwko wielu formom opresji i nadal będzie opierać się kolejnym formom w przyszłości.
W tym roku na zaproszenie PPAF – kuratorzy Pornfilmfestival Berlin, Jürgen Brüning i Walter Crasshole, prezentują program filmów odzwierciedlających to dziedzictwo.
Cheryl Dunye jest jedną z czołowych twórczyń Nowego Kina Queer, a także pierwszą czarnoskórą lesbijką, która nakręciła pełnometrażowy film. Amerykańska reżyserka rozpoczęła swoją karierę kultowym filmem „The Watermelon Woman” z 1996 roku, za który w tym samym roku zdobyła nagrodę The Teddy na Berlinale.
W 2012 roku skupiła się na płynności płci, nowych modelach związków, kompleksie matki i seksualnym berlińskim Babilonie. Kiedy berlińska lesbijska para Dylan i Claudia rozstaje się na jakiś czas, matka Dylan decyduje, że nadszedł czas na wizytę, ważną zarówno dla jej córki, jak i dla niej samej. W ten sposób powstała przezabawna komedia seksualna z elementami gry płci i pomylonych tożsamości, która w ostatecznym rezultacie kwestionuje to, jak wyglądają modele relacji, jak wygląda dynamika płci w związku i poza nim oraz jak blisko można się zbliżyć do własnej matki.
A stairlift is available at the Kinoteka to allow wheelchair users to reach the halls: 1 KULTURA and 2 ROZWÓJ. The stairlift is unable to reach the small rooms 5 HISTORIA and 6 PRZYSZŁOŚĆ on the second floor.
The total load capacity of the stairlift is 150 kg. Please check whether the weight of the wheelchair including the person is not higher. Approach from the main entrance of Kinoteka – level 0 – entrance by the elevator.
Please also call (No. 531 571 040) the manager of the cinema, who will coordinate the transportation of the person.
Subscribe to our newsletter!
Subskrybuj nasz newsletter!